Daha Fazla Bilgi Edinin Sık Sorulan Sorular

Binanız riskli yapı olarak tespit edilmişse, tapu kütüğünün beyanlar hanesinde belirtilmek üzere, tespit tarihinden itibaren en geç 10 iş günü içinde Bakanlık, TOKİ veya Belediye tarafından ilgili tapu müdürlüğüne bildirilecek ve dönüşüm süreci başlatılacaktır.
Evet itiraz hakkınız var. Yapılan çalışmalarda binanız riskli yapı olarak tespit edilmişse, kat malikleri bu duruma 15 gün içinde itiraz edebilir. Bu itirazlar; Bakanlıkça, üniversitelerde görevli inşaat, jeoloji veya jeofizik mühendisliği ile hukuk öğrenimi görmüş öğretim üyeleri arasından seçilecek üç ve Bakanlıkta görevli iki kişiden teşkil edilen teknik heyetler tarafından incelenip karara bağlanacaktır.
Anlaşma ile tahliye edilen yapılarda ki kiracı veya ayni hak sahibi olanlara da geçici kira ve konut yardımı yapılabilir.
Ayrıca 1 yıldan uzun süredir kiracı olarak oturduğunu belgeleyen kiracılar dilerlerse anlaşmalı bankalardan bakanlık destekli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanarak diledikleri yerden yeni bir konut alma hakkına sahip olabileceklerdir.
Üzerindeki bina yıkılmış olan arsanın maliklerine yapılan tebligatı takip eden 30 gün içinde en az üçte iki çoğunluk ile anlaşma sağlanamaması hâlinde, Bakanlık, TOKİ veya Belediye (İdare) tarafından acele kamulaştırma yoluna da gidilebilir. Bu Kanun uyarınca yapılacak olan kamulaştırmalar, ilgili tapu müdürlüğüne gönderilerek kamulaştırmanın re’sen tapu siciline işlenmesi sağlanır.
Maalesef böyle bir durum bankaların risklerini takip etmeleri açısından pek tercih etmedikleri bir durumdur. Bankanın konu hakkındaki geçmiş tecrübelerini, sizlere sağladığı avantajları karşılaştırarak bina olarak tek bir bankaya yönelmeniz süreçlerin hızlı sonuçlanması açısından önemli bir faktör olacaktır.

Bize Bir Soru Sorun!

[contact-form-7 id="1769" title="faq-form"]

Güvenilir İnşaat Ortağınız; BAĞCILAR İNŞAAT

Bağcılar’da İnşaat Yaptırmak İsteyenler için Doğru Adres Olarak Burdayız